Online
16. november 2026 15:30-16:30
Charlotte Kiby
Gratis og kun for studiemedlemmer
Hvordan gør du opmærksom på dig selv, når du stadig er under uddannelse?
Hvor kan dine første klienter komme fra, og hvad skal du egentlig fortælle om dig selv?
På dette webinar får du inspiration og konkrete idéer til, hvordan du kan begynde at finde dine første træningsklienter uden at have en færdig praksis, hjemmeside eller målgruppe på plads.
Vi ser blandt andet på, hvordan du kan:
bruge dit netværk og forskellige kanaler til at blive synlig
præsentere dig selv og det, du tilbyder
kommunikere tydeligt, selv om du stadig er afsøgende og nysgerrig på, hvem du gerne vil arbejde med.
Du behøver altså ikke have det hele på plads.
Målet er, at du går fra webinaret med mod på at blive synlig og med konkrete idéer til, hvad du kan gøre som det næste.
Der bliver også mulighed for at stille spørgsmål til Charlotte og for en kort fælles vidensdeling om, hvordan arbejdet med at finde træningsklienter foregår på de forskellige psykoterapeutuddannelser.
Målgruppe
Webinaret er udelukkende for studiemedlemmer af Dansk Psykoterapeutforening og henvender sig særligt til dig, der står over for – eller allerede er begyndt på – arbejdet med at finde dine første træningsklienter.
Bemærk
Det er første gang, vi afholder webinaret, og derfor har vi begrænset antallet af deltagere til 14.
Efter webinaret bruger vi deltagernes feedback til at videreudvikle formatet, inden vi forventer at tilbyde det igen.
Praktisk info
Du bedes være klar:
Kl. 16.25 - 16.30
Adgang til webinaret:
Kl. 16.30
Webinaret afholdes via Teams, og du vil nogle dage forinden modtage link til brug for adgang.
Det er en god idé at teste din adgang til Teams, samt om dit kamera og mikofon virker inden webinaret går i gang.
Vi beder dig venligst om at deltage direkte på skærmen med dit korrekte navn, således du ikke deltager f.eks. under navnet "iPhone" eller "min arbejdstelefon".
Webinarer optages ikke, og kan derfor ikke genses efterfølgende.
Læs mere om underviseren

