Konference

07. juli 2026

Husk at købe Early bird-billet til konferencen "Resonans - når terapien lykkes" senest 10. august

Skal du med, når Dansk Psykoterapeutforening afholder konferencen "Resonans - når terapien lykkes" den 12. -13. november i København? Køb din billet senest den 10. august for at få nedsat pris.

Vi lever i en tid præget af acceleration, stress og fremmedgørelse. Samtidig vokser behovet for at forstå, hvad der egentlig skaber forandring i det terapeutiske arbejde. Den tyske sociolog Hartmut Rosa, som peger på, at et øget fokus på resonans kan være en vej til, at vi kan få det bedre.

Glæd dig til to dage fyldt med faglig inspiration, indsigt og netværk, når både danske og internationale forskere tager os med helt ind i det terapeutiske maskinrum og deler deres viden om, hvordan resonans udfolder sig i terapien, og hvordan psykoterapi muliggør en meningsfuld forandring for klienten.

I psykoterapien bliver resonans både en betegnelse for relationen mellem terapeut og klient og for den relationsform, der gør terapeutisk forandring mulig. Resonans udgør her en forudsætning for, at klienten igen kan opleve forbundethed med sig selv og verden omkring sig.

Konferencens dag 1 rundes af med en hyggelig middag på Restaurant Tight i København for dem, der har tid og lyst. Dette tilkøbes særskilt ved tilmelding.

Konferencen er åben for alle interesserede.

Medlemmer af Dansk Psykoterapeutforening kan deltage i konferencen til en særlig medlemspris.

Pris

Medlemmer:
Early bird senest den 10. august: DKK 3500
Efter den 10. august: DKK 4300

Ikke-medlemmer:
Early bird senest den 10. august: DKK 4375
Efter den 10. august: DKK 5175

 

Tag en kollega eller én fra dit faglige netværk med og tilmeld jer i god tid for at sikre Early bird-prisen senest den 10. august 2026.

Konferencen arrangeres i samarbejde med Videnscenter for Psykoterapi og Crossfields Europa.

Vi glæder os meget til at se jer.

Resonans - når terapien lykkes

Læs mere og tilmeld dig nu